Türkiye'nin 31 Mart 2019 yerel seçim aday sitesi

  • Dolar 5.8131
  • Euro 6.5651
  • GR ALTIN 238.49
  • ÇEYREK 389.94

CHP Ortahisar Belediye Başkan adayı Mehmet Salih Akyüz aday tanıtım töreni

Trabzon’da 31 Mart Mahalli İdari Genel Seçimleri’ne sayılı günler kala, siyasi partiler aday tanıtım toplantılarını yapmaya tüm hızıyla devam ediyor. Bu tanıtımlar çerçevesinde, Cumhuriyet Halk Partisi Ortahisar Belediye Başkan Adayı Mehmet Salih Akyüz Zorlu Grand Hotel’de yoğun katılımlı bir tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. 

CHP Ortahisar Belediye Başkan adayı Mehmet Salih Akyüz aday tanıtım töreni
  • 19 Ocak 2019, Cumartesi 16:22

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından geçtiğimiz günlerde Trabzon’un Ortahisar ilçesinden Belediye Başkan Adayı olarak gösterilen Mehmet Salih Akyüz, bugün Zorlu Grand Hotel’de gerçekleştirdiği bir toplantı ile seçmenlerin ve basının karşısına çıktı. Partililerce geniş bir katılımın yapıldığı toplantıda, Akyüz sloganını ‘’Martın sonu bahar’’ olarak belirledi. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan toplantı, ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti. 

Akyüz’ün aday tanıtım toplantısına katılanlar arasında CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvet,  İYİ Parti Ortahisar ilçe Başkanı Muhammet Akyüz, İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Atakan Aksoy,  Düzköy Belediye Başkanı ve gelecek dönem adayı Abidin Çelik ve 1500'e yakın davetli katıldı.

MEHMET SALİH AKYÜZ: TANITIM TOPLANTISI AMA, BİZ ASLINDA BİRBİRİMİZİ TANIYORUZ…

CHP Ortahisar Belediye Başkan adayı Mehmet Salih Akyüz, törende yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

Bu bir tanıtım toplantısı ama, aslında bu şehirde herkes birbirini tanır. Sonuçta Ortahisar dediğimiz zaten Trabzon’dur. Aslında hepimiz birbirimizi tanıyoruz, sizler beni ben sizleri tanıyorum. Önemli olan bu ortaklık ile bir çaba sarfederek gerçekten Trabzon’u hak ettiği yere çıkarmak. 
Biz tabii köyde doğduk büyüdük, yaşadık. 9 kardeşiz, 4 ü erkek 5’i kız ben 7. sıradayım. Babam uzun yıllar gurbette çalıştı. Biz çocukluğumuzda çayımız, fındığımız ve mısır tarlalarımız vardı. Rahmetli babam derdi ki, bir evde 1-2 inek beslemek bir evin masrafının yarısını karşılar derdi. Biz kızardık yahu baba herkes kente gitti, zamanı geçti. Şimdi bakıyoruz ki babam haklıymış. Hepimizin bildiği gibi hayvancılığı terk etmenin sonuçlarını hep birlikte yaşıyoruz. Annem çok sevecen bir kadındı, onurluydu. Herkesin yardımına koşardı. Onun sabahlara kadar yollarımızı gözlediğini hatırlıyorum. 

Köyde başlayan hayatımız, önce İstanbul’da sonra Edirne’ye gitti. Bu benim için büyük bir avantajdı, önce kırsalı görüp sonra şehir hayatını yaşamak ayrı bir keyifti benim için. Rahmetli bir öğretmenimiz vardı, köy enstitüsü mezunu onu rahmetle anıyorum. Onun telkinleri ile Trabzon Lisesi’ne verildik, aynı yıl Ankara Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği okudum ve sonra Trabzon’a dönüş ve mimarlık fakültesine dönüş. 

Ardından fakülteden mezun oldum ve kendi mimarlık şirketim olan Serander Mimarlık’ı kurdum. Daha sonra memleketimizde çay üreticilerinin hakkını savunmak için dayım ile -ki kendisi de buradadır- çalışmalar yürüttüm. 

Sonrasın Trabzon’da 3 dönem Trabzon Mimarlar Odası Başkanlığı yaptım. Fikirlerimiz nereye gideceğini o zamanlarda şekillendirdik. 

Trabzon tarihte her zaman gücünü korumuş, bugün hangi şehre giderseniz gidin bunu görürsünüz. Şehrimiz ticari ve ekonomik olarak her zaman yaşanılabilir bir kent olmuş. Ama son 10 yıla baktığımız zaman, merkezi olduğumuz Doğu Karadeniz’de ışığının söndüğünü görüyoruz. Yola çıktık çünkü bir şehir hayal ediyorum. Bu şehirde yeniden kültürü ortaya çıkarmak için hep birlikte bir çaba sarf etmemiz gerekiyor. Bir algı oluştu, sanki birileri gelecek ve bunu başaracak. 

Bizim ayrımcılıktan arınmış, katılımcı, kimlikli ahlaklı bir belediyeciliği oluşturmamız gerekiyor. Artık kurumlara güven kalmadı çünkü. Benden az mı alandı, çok mu alındı… Bunu oluşturmak için elimizden gerekeni yapmamız gerekiyor. 

TİYATRO VE OPERA YETERLİ DEĞİL

Şehrimizin güzel bir opera binası vardı ne yazık ki yol bahanesi ile ortadan kaldırıldı. Şu anda Ortahisar’da bir tiyatro binası var ama yeterli değil. Bu kente yakışan, kimlikli bir bina yapacağız. Çünkü turistin de yabancıların da ilgisini çeker. 

ŞEHİR MÜZESİ ANCAK SANAT GALERİSİ OLABİLİR

Büyük kent müzesi diyoruz, evet Maraş Caddesi’nde bir şehir müzesi var ama bu ancak sanat galerisi olabilir. Çünkü alanı kısıtlı. Ben bunun önerisini Orhan başkana da sundum. Büyükçe bir maket yapalım, bunun girişinde büyük şehir müzesi olsun ama bunu anlatamadım. Bu müzeyi yapmamız gerekiyor, gerçekten bu elzem. Bunun dışında kentine çok önemli sanatçıları var, sanat galeri ile bu sanatçıların eserlerini sergilememiz lazım. Bunu başarabiliriz bu potansiyel var Trabzon’da. 

ULAŞIM, TRAFİK VE PLANLAMA’DA REŞADİYE KAVŞAĞINI GÖSTERDİ

Ulaşım trafik ve planlaması ile konuşmak istiyorum. Reşadiye denilen kavşak var. Bunu anlamak mümkün değil, bu köprünün yapılması gibi bir körlük olamaz. O zamanlar uyarmıştım, eğer böyle bir şey yapacaksanız sahilden direk bu kavşağı pas geçerek bağlamanız gerekir. Bu aslında bu şehirdeki uygulamaların en hale geldiğini en çarpıcı örneklerinden biri. 

Güney Çevre Yolu’na dik bağlantılar yapılmalı. Otoparklar da ise kent merkezinin ortasına otopark yapılmaz. Katlı otoparkları teşvik etmemiz lazım. Kent içi trafikte ise illa trafiği şehir içine doğru planlamamız gerekmez. Biz bunu düşünüyoruz, evet meydan trafiğini azaltalım ama bizim de bir takım şeylere alışmamız lazım.

BİR ŞEYLER DEĞİŞECEKSE FERAGAT EDECEĞİZ

Boztepe durağında şoförlerle konuştum, burada nasıl uğraşıyorsunuz, yahu abi az ilerden dönüyorduk kavşaktan şimdi az içerden verdiler bundan muzdaribiz. Parkın içinde boş bir alan gördüm Fatih Parkı’nın, geldim dedim ki siz biraz daha yukardan dönseniz olmaz mı? Bana dediler ki abi biz bayılırız ama insanlar oraya yürümez. Eğer biz bir şeyleri değiştireceksek bir takım fedakarlıklar yapacağız, yürümek sağlıktır.

Sokakların yeşil olması gerekiyor, acil olarak bu yeşil alanları sokaklarımızda üretmemiz gerekiyor. 

30 MİLYAR HARCADIK DEDİ, 1,5 MİLYARA TRAMVAY YAPILIYOR!

'Cumhurbaşkanı Trabzon’a 30 milyar gönderdim dedi. Bi fizibilite yaptırdık bu yola çıktıktan sonra, yaklaşık 1,5 milyar liraya şehrin en doğusundan en batısına tanjantı da kat ederek bir tramvay yapılabilir. Bu neredeyse harcanan paranın 20’de 1’i gibi bir şey. Bu inanılmaz bir tercih. Bu öngörüleri ortaya koyamazsak paraları nereye harcadık diye soruları vatandaş da sormaya başlar, harcayanlar da bu paranın altında kalırlar''

BU ŞEHRİN UNUTTUĞU TADLARI GERİ GETİRMESİ GEREKİYOR

Kapalı pazar alanlarına ihtiyacımız var. Tarım üreticisinin en büyük problemi nedir? Malı ucuz sattığı için zarar ediyor. Bu şehrin unuttuğu tadları geri getirmesi gerekiyor. Kırsal alanlarda tarım ve haycanlığı teşvik ederek doğal ata ürünlerini tüketiciye ulaştıracağız. Bu projeyi yapan bir belediye var, Eskişehir bunu yaptı .E bunu bizden daha iyi yapabilecek bir il mi var mı? Bunu yaptığımız zaman hem üretici kaç liraya sattığını bilir hem de çocuklarımız sağlıklı süt içer. Bunu yapacağız. 

KIRSAL MAHALLERE KENT MEYDANLARI, PİKNİK ALANLARI

Köylerimize, mahallelerimize kent meydanları yapacağız. Bunun eksikliği hissediliyor ve farkındayız. Keza piknik alanlarımız yok, şehirde gidebileceğimiz çocuklarımızı götürebileceğimiz alanlar yok. Oysa şehrimizin güney yamaçlarında çok güzel alanlar var ve çok güzel piknik alanları oluşturmayı düşünüyoruz. 

OYUN PARKLARI FABRİKADAN ÜRETİM

Oyun parkları görüyoruz, bunlar fabrikadan çıkma şeyler. Oysa çekici, cazip temalı oyun ve çocuk alanları yapacağız. Safari park örneği gibi…

SAHİL DOLGU ALANLARI VE SUNULAN PROJELER 

Ben Beşirli’de yaşıyorum, Gülcemal’deki mendirek 3 senede yapıldı. Fakat projeye baktığımızda, mevcut hali ile çok büyük dalga etkileri gelecektir. Yani böyle projelerle kaynaklarımızı boşa harcadık. İnanın şu Gülcemal’in iki mendireği ile tramvay hattı durakları getirilirdi şehire. Tabi bunlar büyük ölçüde büyükşehiri ilgilendiren şeyler, ama ben Ortahisar’ın belediye başkanıysam, büyükşehire bu hataları yaptırmamam lazım. 

Şimdi şöyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor, giden başkan kötü başkandı şimdiki başkan iyi. İyi de kardeşim, mevcut başkan burdayken bu projeler yapılırken sen nerdeydin? Böyle bir anlayışı kimse kabul edemez.

AKYAZI DOLGUSUN GÜNLÜK HAYATA KAZANDIRILMASI VE CANLANDIRILMASI

Bizi denizle buluşturacak tek nokta Akyazı alanıdır. Direk denizi manzarası kesilmeden görebileceğiniz, yol kenarlarına onlarca restoran ile büyük bir dönme dolap ile bir alan yaratabiliriz. Bunun için inanın kentin bir liraya ihtiyacı yok yalnızca zihinsel değişikliğe ihtiyacı var. 

ENGELSİZ YAŞAMI ŞEHİRE KAZANDIRMALIYIZ

Hepimiz potansiyel engelliyiz. Bütün şehirin olanaklarına erişebilme hakkını onlara teslim etmeliyiz. Yalnızca doğa olarak değil bu insanların her olanağı kullanmaya hakları var. 

SPOR KENTİ TRABZON 

Spor kenti Trabzon’da ne yazık ki yapılan uygulamalar sporu kökten kazır hale gelmiştir. Avni Aker’i yıktınız, ya burası tarihi kent sen Beşiktaş’a yapabiliyorsan yıkmadan biz de yapabiliriz. Üstelik yaya olarak da ulaşabilirdi insanlar. Bugün yaşıyoruz, hiçbir şekilde trafik sorunu çözülmedi. Ama geçti, tramvay projemiz Akyazı’ya da ulaşacak. Semt sahalarını çoğaltmak zorundayız.

Açıklamalar devam ediyor...

Salik Akyüz'den önce söz alan isimlerin açıklamaları ise şu şekilde;

ÖMER HACISALİHOĞLU: ASLAN SOSYAL DEMOKRATLAR

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, törende Mehmet Salih Akyüz'ü överek, ''''24 Haziran baskın seçiminin ardından, 31 Mart seçimlerinin startını vermiş bulunuyoruz. O gün olduğu gibi bugün de Millet İttifakı ile birlikteyiz. Ortahisar ilçemizin belediye başkanlığını kazanmak için yola çıkıyoruz. Son 10 yılda ilçemiz betonlaşmış, doğası katledilmiş, trafiği çile olmuş, insanları mutsuz, memuru dertli, esnafı borçlu hale gelmiştir. İşte bu Trabzon’un tekrar umudu olmak için yol çıkıyoruz. Bu kenti artık küçük olsun benim olsun mantığından çıkarıp, kişilere değil kente rant sağlamak için yönetmek gerekir. Bu da ancak CHP’nin sosyal belediyecilik anlayışı ile yönetmek gerek, o iyiler bu salon da vardır, o kişinin adı da M. Salih Akyüz’dür! Kentin tüm dinamiklerini harekete geçirip, tüm bileşenleri ile istişare edeceğiz. Biz birlikte güçlüyüz, birlikte başaracağız ve birlikte yöneteceğiz'' dedi.

GÜZİDE UZUN: BEN 60 BİN NÜFUSLU BİR ŞEHİR PLANADIM, BU KENTİ RAHAT BIRAKIN

CHP Trabzon İl Başkanı Güzdei Uzun ise, ''Çok mutluyuz bugün, heyecanımızı mazur görün. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e teşekkürlerimi sunuyorum. Demokrasi mücadelesinde ellerini taşın altına koydukları için saygı ve sevgilerimi gönderiyorum ikisine de. Trabzon kökleri çok derinlerde olan bir kent. 1937’de kentin imar planını yapan Lambert neler önermişti? Yeşil kanallar önermişti, ben 60 binlik bir nüfus planladım bu kadim kenti rahat bırakın demişti. Osmanlı’da Selanik’ten sonra ilk opera binasına sahip olan Trabzon’a ziyarete gelen Atatürk, denize dikey caddeler açın diyen atatürk’ü anlayan kimlerdir? biziz sevgili trabzonlular. CHP’nin İYİ Parti’nin bilim anlayışına mensup biziz, bizleriz. Bu kenti sarmalayacak, burada ömürlerini geçiren insanların mirasına sahip çıkarak yaşamak en önemli şiarımızdır. Türkiye’de müzik, edebiyat, şiir kısacası sanatın en önemli isimlerini ortaya çıkaran Trabzon şimdi ne durumda? Nasıl yönetiliyor? Bizler bilimin hizmetkarlarıyız. 68’in rüzgarları ile koşanların kardeşleriyiz, 78’lerin acılarıyla süzülüp gelen bir kuşağız. Trabzon’a sahip çıkarak, yıllardır kişilerin iki dudağı ile yöneten Türkiye’nin Trabzon’a yansıması olan anlayışla artık yönetilemeyecek bu kent. Bu özlemle adayımız, yol arkadaşımız sn. mehmet Salih Akyüz’e bu sorumluluğu üstlenerek takım ruhu ile yola çıktığı için teşekkürler ediyorum. Mart’ın sonu bahardır diyerek, büyükşehirde Atakan Aksoy, Ortahisar’da Mehmet Salih Akyüz ile başaracağız diyoruz'' ifadelerini kullandı.

AHMET KAYA: YATIRIMA GELİNCE SIFIRLARI ATMAYI UNUTUYORLAR

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Mehmet Salih Akyüz ile Trabzon'un emin ellerde olacağını beliterek, ''Tam da ihtiyacımız olan bir şey yapıyoruz aslında. Biz birlikte güçlüyüz, birlik olursak hiçbir güç bizi yıkamaz. Uzun yıllardır özlem duyulan bu ihtiyaca cevap veren İYİ Parti ve CHP genel başkanlarına teşekkürü bir borç biliyorum. Belediyelerden geldiler, ilk etapta bazı işler yaptılar ve oradan gelip Türkiye’nin iktidarını 17 yıldır yönetiyorlar. Cumhurbaşkanı Trabzon’a geldi ve 30 katrilyon bir parayı harcadıklarından bahsetti. Cumhurbaşkanı paradan 6 sıfır atmakla övünüyor ama sözkonusu illere yapılan yatırım olduğunda bunu yapmıyor. Biz de ister istemez Trabzon her an gözümün önünde, bu parayı nereye harcadınız diye soru sorduk bu şehrin bir evladı olarak. Bana AK Parti il yönetiminden bir arkadaş cevap verdi çok ciddiyetsiz bir biçimde. Resmen bu 30 katrilyonun birilerini zengin etmeye, çarçur etmeye yönelik bir açıklama idi ben öyle okudum. Bu kadar büyük bir paradan bahsediyoruz kentin sokaklarında yürünmüyor, bu kent sürekli göç veriyor, insanlar şevkle aşkla sevdikleri bu şehirden göç etmek zorunda kalıyor. Bunlar keyfi işler değil. Bu kent sahipsiz arkadaşlar. Bu sahipsizliğe İYİ Partili ve CHP’li tüm insanlar sahip çıkacaklar ve 31 Mart’te bu sahipsizliğe el birliği ile dur diyeceğiz ve Trabzon’a bütün birikimizle, bütün iyi niyetimizle, bütün liyaketimizle sahip çıkacağız.Atatürk Trabzon’a 3 defa geldi. İlk gelişinde Meydan Parkı’ndan ileri doğru yürürken, bugünkü Gazipaşa caddesinin açılmasını emretti. Deniz rüzgarlarından mahrum kaldığı nedeniyle. Bakın o cadde olmasa bugün Trabzon denizi göremeyecekti. Böyle günleri vardı. Ama maalesef bugün bir o kadar kötü yönetilen bir şehir. Kentin girişinde Çömlekçi var. Ben gündeme getirdim, sayın Örs gündeme getirdi. Bir şehre nasıl bu kadar kötülük yapılır ve nasıl hala belediyede durabilirler. İşte arkadaşlar buna dur diyeceğiz ve önümüzdeki ilk seçimde Trabzon’a liyakatin damgasını vuracağız.Belediyeden geçerken görüyorsunuzdur, belediyenin önü makam arabaları ile dolu. Buna son vereceğiz. Sayın adaylarımızdan bunun sözünü istiyorum, biz halkçı olacağız. Madem bu kadar imkana sahibiz bu imkanları halktan yana kullanacağız. Bu kentte çirkinlikleri, kirlilikleri yok edip bu kenti yeniden deniz kenti yapacağız. Bunun için çok değerli açıklamalarla yola çıktık. İkisi de birbirinden nitelikli adaylar, Trabzon emin ellerde olacaktır'' dedi.

ATAKAN AKSOY: YOL UZUNLUĞU FAZLA DİYEREK MAZERETLERE SIĞINIYORLAR

İYİ Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı Atakan Aksoy, Millet İttifakı'na dikkat çekerek, ''Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkenin kurucu idaresidir. 45000 km yolu bizzat Atatürk kazma kürekle yaptırmış, fabrikaları kurdurmuş kişidir, hatıralarında saygı ile eğiliyorum. Artık gerek Türkiye, gerek Trabzon değerlendirmeleri genel değil, özde spesifik olarak yapmak zorundadır. Türkiye’de belediyelerin durumu çok güçlü referanslarla ortadadır fakat Avrupa değerlendirmesinde Türkiye %1 ile son sıralardadır. Trabzon belediyesi gelir getiren projeler kapsamında bir başlangıç bile yapmış durumda değildir. Bu bağlamda bakınız gerek Gümrükçüoğlu, gerek Zorluoğlu açıklamalarında bir handikap durumu ortaya koyup ona sığınıyorlar. Trabzon’da yol uzunluğu fazla, az bütçe alıyoruz ve yapamıyoruz. Bugünkü söylem ne oldu, iktidar partisinden olursa iyi olur. Dolayısıyla şu an mazerete üretme gibi çalışmalar sürüyor. Tabii ki büyükşehir belediye önce çok tasarruflu olmalı ama ondan önce, mesela biz bir proje ortaya koyduk büyük ölçüde kendi kendini imal eden bir güney çevre yolu projesinden bahsettik. Bir organik gübre projesinden, kazınan asfaltlarından yeniden kullanılması noktasında birçok proje ürettik. Çok şey söylemek istiyorum. Salih Akyüz Bey’in de geçenlerde şehircilikle ilgili çok geniş açıklamalarını okudum ve yararlandım. Bu süreç içerisinde Trabzon’u kazanarak Türkiye’de ve dünyada iyi yerlere getirmek için bir sinerji yaratacağız'' şeklinde konuştu.

Osman Nuri Ekim, 'Akçaabat, AK Parti'yle kazanacak' Osman Nuri Ekim, 'Akçaabat, AK Parti'yle kazanacak'

Trabzon'da Millet İttifakı Sevgi ve Kardeşlik Yürüyüşü'nü gerçekleştirdi Trabzon'da Millet İttifakı Sevgi ve Kardeşlik Yürüyüşü'nü gerçekleştirdi

Murat Zorluoğlu Trabzon halkına seslendi 'Hayde Trabzon sandığa' Murat Zorluoğlu Trabzon halkına seslendi 'Hayde Trabzon sandığa'

Mustafa Bıyık Yomra halkına böyle seslendi Mustafa Bıyık Yomra halkına böyle seslendi

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

31 Mart Yerel Seçimleri'nde Ortahisar İlçesi'nde kime oy vereceksiniz?

yukarı çık